Blog Archives

Swimmers with a Disability Results for 19th of March

MEN’S 100m FREESTYLE

1 Daniel Fox S14 54.38

2 Matthew Cowdrey S9 55.20

3 Timothy Antalfy S13 52.93

4 Mitchell Kilduff S14 55.71

5 Matthew Levy S7 1:01.67

6 Brendan Hall S9 57.21

7 Andrew Pasterfield S10 53.33

8 Sam Bramham S9 58.21

According to a tweet by Matthew Cowdrey he swam a PB in this event which means that he achieved a world record, which is great news in a Paralympic year.

WOMEN’S 100m FREESTYLE

1 Jacqueline Freney S7 1:08.03

2 Taylor Corry S14 1:02.05

3 Kayla Clarke S14 1:02.47

4 Katherine Downie S10 1:02.88

5 Ellie Cole S9 1:03.73

6 Maddi Elliott S8 1:10.78

7 Teneale Houghton S15 1:01.28

8 Kara Leo S14 1:06.44

Jacqueline Freney swam a world record time in this event so congratulations to her and good luck at the London Paralympics!

Swimmers with a Disability Results for Friday 16th of March

The second day of events at the Australian Swimming Championships, doubling as the Olympic and Paralympic selection trials has just concluded in Adelaide.

Both the men and women competed in 50 metres freestyle.

WOMENS 50m FREESTYLE

1 Kayla Clarke S14 28.66

2 Taylor Corry S14 28.87

3 Annabelle Williams S9 29.63

4 Jacqueline Freney S7 32.31

5 Kara Leo S14 29.58

6 Esther Overton S3 1:13.58

7 Katherine Downie S10 29.03

8 Prue Watt S13 28.39

The gold medal effort of Kayla Clarke was also rewarded with a world record.

MENS 50m FREESTYLE

1 Mitchell Kilduff S14 24.84

2 Daniel Fox S14 25.12

3 Matthew Cowdrey S9 25.28

4 Andrew Pasterfield S10 24.28

5 Matthew Levy S7 28.75

6 Blake Cochrane S8 27.78

7 Matthew Haanappel S6 31.35

8 Michael Auprince S9 26.99

The winning effort of Mitchell Kilduff earned him a world record as did the bronze medal performance of Daniel Fox. Matthew Cowdrey’s exploits earned in this event also earned him a world record! Congratulations to Mitchell, Daniel and Matt!

Swimmers with a Disability Results for Thursday 15th of March

A change of pace now and a much needed focus on the results of our swimmers with a disability who are vying for selection in what are termed the “real Olympics”, otherwise known as the Paralympic Games.

From tonight I will publish a summary of results in each multi-class AWD event daily with a mind to getting you acquainted with some of our Paralympic stars and budding champions, people who struggle for media attention, but train just as hard and not only that, have to overcome their impairment too.

First an explanation of the results and how they work as they are very different to those for the Olympic trial events. Athletes are divided into classes relating to their level and type of disability, be it a physical or intellectual impairment.

People with a physical disability are classed from S1-10, with S1 being the most impaired and S10 the least.

Those in classifications S11-13 have visual impairments, with S13 the least visually impaired.

S14 is for people with an intellectual impairment.

S15 is for deaf or hearing impaired athletes.

S16 For those who have had an organ or bone transplant.

Athletes are also classified into SB group for breastroke and SM for medley and their rating can differ from stroke to stroke depending on their physical and anatomical ability to perform the functions of each.

Swimmers in multi-class events at the trials compete against the world record time for their classification with the 8 closest to their respective world records making the final.

In the final the 3 closest swimmers to a world record for their respective classification win the corresponding gold, silver and bronze medals.

 

FEMALE 100m BACKSTROKE

1 Kayla Clarke S14 1:10.44

2 Ellie Cole S9 1:10.71

3 Taylor Corry S14 1:11.09

4 Jacqueline Freney S7 1:25.22

5 Katrina Porter S7 1:26.08

6 Teneale Houghton S15 1:11.75

7 Katherine Downie S10 1:11.43

8 Kara Leo S14 1:16.20

Kayla Clarke was 12 seconds faster than the qualifying time expected of her in the S14 classification for intellectually impaired swimmers.

 

MENS 100m BACKSTROKE

1 Michael Anderson S10 1:01.35

2 Matthew Cowdrey S9 1:02.78

3 Grant Patterson S3 2:00.48

4 Michael Auprince S9 1:04.31

5 Sean Russo S13 1:01.94

6 Andrew Pasterfield S10 1:03.53

7 Daniel Fox S14 1:06.00

8 Jeremy Tidy S10 1:05.27

Michael Anderson and Matthew Cowdrey were  over 5 seconds quicker than the qualifying time needed to qualify for the Australian team to compete at the London Paralympics.

Grant Patterson was just over 4 seconds from his world record time.

%d bloggers like this: